Zeneoktatás - hírek, újdonságok

Zeneiskolai partnerprogram

2023. június 30.

Kiadónk partneri együttműködést kezdeményez a hazai alap- és középfokú művészeti iskolákkal, minden zenetanár kollégával.

A kezdeményezés okai:

  • Az évtizedek óta használt zeneoktatási anyagok egy része mára elavult. Korszerű új kiadványokat szeretnénk készíteni.
  • Tapasztalataink szerint a zeneiskolai oktatásban használt kották egy jelentős része jogszerűtlen másolatként van jelen, ezen közös erővel változtatni szeretnénk.

A partnerprogram céljai:

  • aktív kapcsolat létrehozása a felek között
  • a zenetanárok bevonása az új oktatási anyagok elkészítésébe
  • a fénymásolatok számának a lehető legkisebbre szorítása

Szeretnénk rendszeres kapcsolatot tartani a zenepedagógusokkal, kikérni a véleményüket a meglévő és leendő kiadványainkkal kapcsolatban; tájékoztatni őket terveinkről és újdonságainkról.

Célunk, hogy a felhívjuk a tanárok, szülők és tanulók figyelmét a jó minőségű, jogtiszta és eredeti kottából való tanulás értékeire, és hogy kedvező lehetőségeket teremtsünk az eredeti nyomtatott és digitális kiadványok beszerzésére.

A partnerprogramban való részvételre lehetőséget kínálunk a tanároknak saját elhatározásuk alapján egyénileg, vagy a teljes tanári kar számára intézményi döntés alapján.

A programhoz csatlakozó pedagógusok számára állandó 15%-os vásárlási engedményt nyújtunk webboltunkban és jelentős értékben ingyenes kódokat adunk digitális kiadványainkhoz. Nyomtatott újdonságainkból ingyenes tiszteletpéldányt küldünk.

A részleteket itt olvashatja el.

Csatlakozási szándékát kérjük, hogy a  partnerprogram­@­emb.hu címen jelezze. Előzetesen minden kérdésére örömmel válaszolunk és elküldjük az együttműködési szerződés tervezetét.

Köszönjük együttműködését!

Digitális kották

2023. június 20.

Hónapról hónapra gyarapszik a digitális kiadványok száma a www.digikotta.hu oldalon. Elkészült az Android applikáció is, amellyel offline is használhatók a digitális kották.

Regisztráljon a Digikottán, ismerje meg az ingyenes kiadványok és ingyenes fejezetek segítségével a 21. századi tananyagokat.

Minden kiadványban kék szem ikon jelzi a tartalomjegyzékben azokat a fejezeteket, amelyek ingyen megtekinthetők.

Konferencia-előadások a 2022-es Bárdos Szimpóziumon

2022. május 30.

A 2022-es debreceni Bárdos Szimpózium zeneiskolai tanári szekcióján konferencia-előadásokat tartottak a megújuló szolfézskönyvsorozat átdolgozói:

Az első kötetről Kosztándy Réka és Petrigán Erzsébet,

A második kötetről Papp Károlyné és Szigetiné Horváth Zsuzsanna,

A harmadik kötetről Spiegel Marianna és Czirfuszné Zapotoczky Csilla tartott előadást.

A vágatlan videó megtekinthető a kiadó YouTube-csatornáján.

Szolfézskönyv zeneiskolásoknak: megjelent a második kötet!

2021. augusztus 27.

Megjelent "Dobszay László: A hangok világa" második kötetének átdolgozott kiadása.

Az első kötethez hasonlóan nyomtatott és digitális kiadásban is elérhető a diákok és a tanárok számára. 

Tovább...

Megújul A hangok világa - augusztustól rendelhető az új Szolfézskönyv 1. kötete

2020. június 11.

Dobszay László korszakos jelentőségű szolfézskönyvsorozata, A hangok világa immár fél évszázada a magyar alapfokú szolfézsoktatás alapműve.

Miközben a sorozat pedagógiai koncepciója vitathatatlanul kiállta az idők próbáját, s ma is éppoly friss és aktuális, mint első megjelenése idején, a kötetek tartalma és főleg megjelenése mára elavult: nem, vagy nem teljesen felel meg korunk követelményeinek és a mai gyerekek érdeklődésének.

Kiadónk Dobszay László örököseinek hozzájárulásával, az ország legkiválóbb szolfézstanárainak bevonásával megkezdte A hangok világa sorozat átfogó megújítását. Az új kiadás illeszkedik a szolfézs tantervhez és a zeneiskolai szolfézsoktatás jelenlegi lehetőségeihez. Tovább...

Orbán György új zongoradarabjai

2018. április 7.

Orbán György (*1947) az egyik legtöbbet játszott kortárs magyar zeneszerző.

Stílusában jellegzetes módon elegyednek a klasszikus, kortárs, filmzenei és jazzes elemek. Emellett saját bevallása szerint valósággal ''lubickol a tonalitásban'', így művei a nagyközönség számára is megközelíthetőek. Humorának és fantáziájának köszönhetően a gyerekekhez is könnyen utat talál: ezt bizonyítja kifejezetten kezdőknek szánt zongoraműveinek népszerűsége.

Az új harang újabb 19 művet tartalmaz kezdő zongoristák számára: többek között fel-felbukkan benne egy kiselefánt (talán Debussy Gyermekkuckójából trappolt át ide?), megtudhatjuk, milyen borzasztóan csörög a bulizós kedvű nagyi ébresztőórája - és persze azt is, milyen méltóságteljesen zeng a templom új harangja.

A darabok nehézségi sorrendben követik egymást, s néhány háromkezes darab is található közöttük, amelyeket a növendék tanárával vagy egy másik tanulóval együtt adhat elő.

Megújult az 50 éves Zongoraiskola!

2016. szeptember 2.

Gyorsan változó és mindig újdonságra éhes világunkban nagyon ritka az olyan tankönyv, amelyet évtizedeken át használnak. Zongoraiskolánk e kivételek közé tartozik. Első, kezdőknek szóló kötete ötven évvel ezelőtt, 1966-ban látott napvilágot, és bár azóta számos hasonló kiadvány jelent meg, mindmáig ez a legnépszerűbb, legtöbbek által használt zongoraiskola Magyarországon.

A Zongoraiskola máig tartó sikerének titka a biztos módszertani alapozottság: értékes és a gyerekek számára valódi élményt jelentő darabokat tartalmaz alaposan átgondolt, fokozatos felépítésben, mindig szem előtt tartva az elérendő zenei és technikai célokat. Kidolgozását a kor legkiválóbb zongorapedagógusaiból álló munkaközösség vállalta, akikhez jeles magyar zeneszerzők csatlakoztak. Kadosa Pál, Szervánszky Endre, Járdányi Pál, Szőnyi Erzsébet és mások több tucat darabot írtak a szerkesztők kéréseinek megfelelően, kifejezetten az iskola számára.

Zongoraiskolánk olyannyira bevált és meggyökerezett a hazai zeneoktatásban, hogy tartalmi változtatásokat nem láttunk szükségesnek az új, jubileumi kiadás elkészítésekor. Módosításaink csupán a kiadvány küllemének szebbé tételét és használhatóságának javítását célozták. A kiadvány új borítót kapott, a betűtípusokat szebbre, jobban olvashatóra, a korábbi kiadásban kisebb mérettel készült kottákat pedig normál méretűre cseréltük. A korábban függelékben szereplő népdalszövegeket beírtuk a dalok kottájába, a megtanulandó zenei jeleket és idegen nyelvű kifejezéseket pedig háttérrel emeltük ki; magyarázatuk továbbra is a kötet végén található.

Reméljük, hogy megújult kiadványunkat a zongorázni tanulók újabb nemzedékei is örömmel és haszonnal fogják forgatni.

Megújult a Furulyaiskola!

2016. augusztus 10.

Megjelenésének fél évszázados évfordulójára kiadónk megújította Béres János Furulyaiskoláját.

A kiadvány kívül-belül szebb, jobban olvasható, barátságosabb lett.

'...Ez a furulyaiskola 1965-ben készült, a magyar zeneoktatási módszer (Kodály-módszer) irányelvei alapján. Időállóságát mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy több évtizede nagy szeretettel használják a különböző hangszereken játszó furulyások és fúvósok egyaránt...' Béres János

Béres János 1930-ban született Gagybátorban, ahol máig élő hagyomány a népművészet. Szüleitől tanulta a népdalokat, népmeséket, a néptáncot és a kézművességet, s már gyermekkorában megtanult játszani maga készítette hangszerén, a furulyán. 1951-ben lett hivatásos művész: a Magyar Állami Népi Együttes tagjaként előbb táncosként, majd furulyaszólistaként működött. 1960-ban Béres Kamaraegyüttes néven népi zenekart alapított, amellyel itthon és külföldön számtalan koncertet adott és rádió-, illetve televíziófelvételt készített.

A zenetanári pálya választásához a döntő indítékot Kodály Zoltánnal való találkozása adta 1951-ben, akivel mindvégig szoros kapcsolatot tartott. 1952-ben Béres János indította el a hazai furulyaoktatást, elkészítette a hangszereket (Béres-furulya) és a tantervet. A furulyaoktatáshoz 12 tankönyvet írt; közülük a háromkötetes Furulyaiskola 1965 óta több százezer példányban kelt el. 1975-ben megalapította az ország első népi hangszeres zeneiskoláját, az Óbudai Népzenei Iskolát. Művészi és pedagógiai munkásságát számos díjjal ismerték el, többek között a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovag­keresztjével (2001), Eötvös József-díjjal (2010) és Kossuth-díjjal (2014). 2022-ben hunyt el Budapesten.

Új gyakorlófüzet ifjú csellistáknak

2015. szeptember 16.

A Játssz csellón! című gyakorlófüzet 5-8 éves kezdő csellistáknak készült. 88 dallamból álló anyagát nagyrészt magyar nép- és gyerekdalok, kisebb részt könnyű gyakorlatok alkotják. Rajzokkal, színes kottafejekkel és lényegre törő magyarázatokkal játékosan és élményszerűen vezeti be a gyerekeket a zene és a gordonkajáték alapelemeibe, és bizonyosan további inspirációt nyújt majd a kezdőkkel foglalkozó gordonkatanárok számára.

''A gyakorlófüzet felépítése szakmailag kiváló, módszertanilag helyes. A feladatok jól épülnek egymásra, megfelelő ütemben kínálva lehetőséget a növendékek számára. A technikai tudás elsajátíttatása mellett fontosnak tartom, hogy a gyerekek ismerik a dalokat, ugyanakkor a rájuk épülő gyakorlatok változatosak, a tanár számára lehetővé téve a technikai fejlesztés és az élvezhetőség összehangolását. A kiadvány kivitelezése rendkívül igényes, a gyerekek számára különösen vonzó, izgalmas.'' (Kokas Ágnes)

Csuka Tímea (*1967) Berettyóújfaluban született, és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola miskolci tagozatán szerzett szolfézs- és gordonkatanári diplomát. 2011 óta a kaposvári Liszt Ferenc Zenei Alapfokú Művészeti Iskola gordonkatanára. Évtizedek óta foglalkozik óvodások és kisiskolások komplex zenei nevelésével, Zeneovi címmel óvónők és zenetanárok számára írt gyakorlati kézikönyvet, míg ZeneMeseRegény című kötete zenével illusztrált történeteket tartalmaz gyerekek számára.

Megújul a 'Kezdők muzsikája' sorozat

2015. augusztus 31.

45 évvel ezelőtt, 1969 nyarán indítottuk el „Kezdők muzsikája” című sorozatunkat, azzal a céllal, hogy a hangszertanulás első három–négy évére a régmúlt századok muzsikájától kezdve egészen kortársaink zenéjéig változatos és igényes előadási repertoárt állítsunk össze a zeneiskolások számára.

A sorozat rendkívül sikeresnek bizonyult; ezt mutatja az is, hogy máig nem kevesebb, mint 55 kötete látott napvilágot. A „Kezdők muzsikája” népszerűsége az utóbbi években sem csökkent, a kötetek többsége iránt mind itthon, mind külföldön folyamatos az érdeklődés. Tovább...

Digitális tankönyvtár

2015. június 8.
Örömmel adunk hírt arról, hogy számos régebben kiadott könyvünk megtalálható a Digitális tankönyvtárban. (Schoenberg: A zeneszerzés alapjai; Gárdonyi: Elemző formatan; Nagy: Partitúraolvasás, partitúrajáték; Ligeti: Klasszikus összhangzattan)

Válaszd a zenét!

2015. március 24.

Válaszd a zenét - tedd életed részévé. Ezt a jelszót tűztük zászlónkra az idén.

Ma már bárhol vagyunk is, zene vesz minket körül. Sokkal intenzívebben és folyamatosabban érnek minket zenei ingerek, mint elődeinket valaha is a történelem során. De vajon milyen a viszonyunk a zenével? Passzív-e vagy aktív? Csak fogyasztjuk, vagy műveljük is?

Mi az EMB-nél tudjuk, hogy zenélni öröm. Olyan öröm, amely meg is sokszorozódik azáltal, hogy másoknak játszunk. A jó zene művelése révén ráadásul egyedülálló képességeknek és értékeknek is a birtokába jutunk: a koncentráció, a nyitottság, az érzékenység, a másokra figyelés, az együttműködés értékéhez.

Célunk, hogy kiadványaink révén minél több gyereket, fiatalt és felnőttet segítsünk a zenélés örömének és értékének megtapasztalásához. 

A kortárs zene arcai a zenepedagógiában

2014. március 31.

Az Editio Musica egyik büszkesége Kurtág György Játékok című zongoradarab-gyűjteményének egyre gyarapodó sorozata. Mellette most két újabb, „rokon” kiadvánnyal  gazdagodik a kiadó katalógusa: Bali János izgalmas és inspiráló műve, a Bevezetés az avantgárdba furulyásoknak, valamint Orbán György kétkötetes, minden ízében egyéni műve, a Kétágú síp ― alcíme szerint: „Zongoradarabok haladóknak a polifónia gyakorlására”.

A három vállalkozás, a lényeges különbségeken túl (terjedelem, apparátus, „célközönség”) fontos közös vonásokat is mutat. Ilyen például a múlt zenéivel való intenzív kapcsolat, vagy az improvizatív elemek hangsúlyozott jelenléte de leginkább az, hogy a pedagógiai célon messze túlmutatva, jelentékeny, izgalmas és félreismerhetetlenül egyéni hangú kompozíciók sorával gazdagítják a kortárs zenei repertoárt. 

Tovább...

Hírlevél

Értesüljön új kiadványainkról, ajánlatainkról email-ben!

Közösség
Facebook Instagram Pinterest YouTube Twitter