Blog

Kottát lopni szabad?

2025. május 9.

  Alexander Massey 

A szerzői jogot világszerte a zeneszerzők valamint a kiadók alapvető jogaként tartják számon, és ennek jó oka van. Mégis, az alkotóknak és szerzői jogtulajdonosoknak gyakran származik anyagi veszteségük abból, hogy sokan vásárlás helyett lemásolnak vagy megosztanak olyan kiadványokat, amelyekért nem fizettek. Minden egyes alkalommal, amikor az alkotó vagy szerzői jogtulajdonos engedélye nélkül másolnak vagy terjesztenek egy művet, tulajdonképpen arra kényszerítik őket, hogy ingyen dolgozzanak.

Az alábbiakban a szerzői jog zenére vonatkozó alapelveinek rövid ismertetése következik. A második rész sorra veszi, hogy a felhasználók milyen érvekkel mentik fel magukat, amikor megsértik a szerzői jogot – és azt is leírja, hogyan lehet ezeket megcáfolni. A harmadik rész pedig azt mutatja be, milyen elvek mentén lehetne helyreállítani a méltányosságot a zeneszerzők és az őket segítő kiadók számára.

  • I. rész: A szerzői jog elvei
  • II. rész: Védeni a védhetetlent (a leggyakrabban előforduló önfelmentések a szerzői jog megsértésekor)
  • III. rész: Védeni a védteleneket – hogyan akadályozzuk meg az illegális másolást és terjesztést?

 

 Bővebben 

 Soós András       Tornyai Péter       Dobszay-Meskó Ilona
 

Rövidfilmünkben Soós András A vonós kamarazene mikrokozmosza című négykötetes kiadványsorozatáról beszél a szerző és az előadók.

Bartók Mikrokosmosa a 20. század talán legnagyobb hatású zongoradarab-sorozata, a zongorapedagógiai irodalom egyik alapműve. A vonós kamarazene mikrokozmosza különböző vonós együttesekben való zenéléshez kínál 148 átiratot a sorozatból, nehézségi fokok szerint négy kötetbe rendezve. 

 

Bővebben

 Anette Oppermann       Kerékfy Márton

 

A Bartók Kritikai Összkiadás alapján készülő praktikus kiadványokról készített interjút Kerékfy Mártonnal, az EMBZ főszerkesztőjével és az összkiadás szerkesztőbizottságának tagjával Anette Oppermann a Henle Blog számára.

2015-ben az Editio Musica Budapest a müncheni G. Henle Verlaggal megkötötte azt az együttműködési megállapodást, ami alapján a két zeneműkiadó közösen jelenteti meg a "Bartók Béla zeneműveinek kritikai összkiadása" kottasorozatot.

Az összkiadás alapján az Editio Musica Budapest Zeneműkiadó a magyar zeneiskolai tanulók számára is készít praktikus zongorakiadványokat. Sőt a zenekari és kórusművekből az EMBZ különféle további kiadványokat is megjelentet, mint például a Concerto zenekari előadási anyagát, vagy a kórusművek díszdobozos kiadását.

Bővebben 

 Sebastien Dupuis

 

Sebastien Dupuis, Zürichben élő zongorista és zenetanár videó-előadásait az elmúlt hónapokban sokan kezdték követni az online platformokon.

Dupuis 1983-ban született Brüsszelben, ahol később a Királyi Zeneakadémián tanult. Előadóként 2016-ban debütált a zürichi Tonhalle-ban, majd több európai fővárosban is koncertezett. Zürichbe költözve egy hamar közkedvelté vált oktatóstúdiót alapított, és a város egyik legkeresettebb zongoratanára lett. Emellett szalonkoncertjeivel is gazdagítja a város kulturális életét.

YouTube-csatornáján ezúttal egy közel húszperces videóban beszél a Liszt-összkiadás szólózongora-köteteiről:

 Kerékfy Márton

 

Pejtsik Árpád (1935-2020) neve minden bizonnyal ismerősen cseng mindazok számára, akik gordonkázni tanultak vagy tanítottak az elmúlt évtizedekben. A szerző több mint száz kiadványt jelentetett meg az Editio Musica Budapest Zeneműkiadónál, melyek egy része kimondottan tananyagot, más része a repertoár bővítését szolgáló előadási darabokat tartalmaz.

Ezek a kották világszerte bestsellerek lettek, és nemzetközi vizsgaanyagokba is bekerültek.

Wolf-Dieter Seifert (G. Henle) és Boronkay Antal (Editio Musica Budapest)

 Kerékfy Márton

 

2015. szeptember 26-án, szombaton a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont (MTA BTK) Zenetudományi Intézetében egész napos rendezvénnyel emlékeztek meg Bartók Béla halálának 70. évfordulójáról. Ennek keretében jelentették be, hogy az Editio Musica Budapest a müncheni G. Henle Verlaggal közösen fogja megjelentetni a Bartók Béla zeneműveinek kritikai összkiadása kottasorozatot.

Bővebben

  Malina János

 

Kurtág György Játékok című zongoradarab-gyűjteményének sorozata, Bali János izgalmas és inspiráló műve, a Bevezetés az avantgárdba furulyásoknak, valamint Orbán György kétkötetes, minden ízében egyéni műve, a Kétágú síp - alcíme szerint: „Zongoradarabok haladóknak a polifónia gyakorlására...

A három mű a pedagógiai célon messze túlmutatva, jelentékeny, izgalmas és félreismerhetetlenül egyéni hangú kompozíciók sorával gazdagítják a kortárs zenei repertoárt. 

Kodály Zoltán zenei nevelési koncepciója ma a magyar zenei köznevelés alapját jelenti, jelentős szerepe van a szakoktatásban is. Ezek az alapelvek fokozatosan alakultak ki, fogalmazódtak meg és mentek át a gyakorlatba, azután, hogy a zeneszerző figyelme 1925 táján a zenepedagógia felé fordult.
Bővebben olvashatnak a témáról a Kodály Intézet weboldalán.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Örömmel adunk hírt új kiadványokról, akciókról.

Csatlakozzon

a zeneoktatás iránt érdeklődők és a zenerajongók közösségéhez!