"Csak tiszta forrásból..."

A zeneművek a hatályos magyar Szerzői Jogi Törvény (1999. évi LXXVI. törvény) és a nemzetközi jogszabályok szerint a szerző életében és halála után hetven évig védettek. Szerzőnek számít nemcsak a zeneszerző, hanem a szövegíró és az átdolgozó is.

A jogvédett zeneművek sem egészben, sem részleteiben nem másolhatók reprográfiai eszközökkel (fénymásoló, szkenner, fényképezőgép, stb.), kivéve archiválási és tudományos kutatási céllal.

Jogvédett kottát sem magáncélra, sem nyilvános könyvtári ellátás, sem egyéb belső intézményi cél érdekében nem szabad másolni, (Szjt. 35. § (1) és (4) bek., 21. § (1) bek., 33. § (4) bek., 38. § (5) bek.) azaz tiltott a kották másolása tanórai oktatás keretében, zenei versenyek és más fellépések okán és az otthoni gyakorlás érdekében is.

kottagyűjtemények a szerzői jogi törvény 7. § alapján az egyéni-eredeti szerkesztésre tekintettel élvezhetnek szerzői jogi védelmet attól függetlenül, hogy a gyűjteményben szereplő művek védelem alatt állnak-e. A pedagógiai céllal készült kottagyűjtemények esetében az eredeti (és már nem jogvédett) művekhez hozzáadott értékek miatt (oktatást és előadást segítő megjegyzések, instrukciók, átdolgozás, hangszerelés) a szerkesztés egyéni-eredeti jellegének illetve az önálló alkotásnak a feltétele teljesül.

Felhívjuk figyelmüket arra, hogy a tiltott kottamásolási tevékenységnek súlyos jogi (polgári peres és büntetőügyi) következményei lehetnek.

Nem jogvédett művet tartalmazó kiadvány esetében a kiadó által elvégzett kutatási, közreadási, kottagrafikai, nyomdai és kereskedelmi munka megbecsülését kérjük, amely lehetővé tette a mű eljuttatását Önhöz.

Ha Ön lemásol egy kottakiadványt, törvényt sérthet, de mindenképp kárt okoz: megfosztja a kiadvány létrehozóját a munkájáért, szellemi tulajdonáért járó jogos juttatástól.

Kérjük ezért, hogy ne készítsen másolatot egyetlen kottaoldalról sem, ne adja, és ne vegye kölcsön a kiadványt lemásolás céljából. Ne töltsön fel és le szkennelt kiadványokat az Internetről!

A kották illegális másolásához való hozzáállásunkban a törvényi tiltáson túl a tisztelet a kulcsszó. A szerző, akinek a művét előadva tanulunk, tanítunk, sikert aratunk, pénzt keresünk vagy „csak” örömünket leljük, megérdemli azt a tiszteletet, hogy nem fosztjuk meg a kotta megvásárlása után neki vagy jogutódjának járó honoráriumtól. Ez a díj ugyanis benne van a kotta árában. A kiadványok szerzője, szerkesztője, közreadója kiadói szerződést köt zeneműkiadónkkal művének, szellemi tulajdonának kizárólagos felhasználásra. Ez a szerződés kimondja, hogy művét csak zeneműkiadónk többszörözheti és árusíthatja. A bevételből a szerző vagy jogutódja részesedik, ez megélhetésének részét képezi.

A zeneműkiadó a hivatalosan eladott kották száma és bevétele alapján fizeti a szerzői honoráriumot, ez alapján dönt az utánnyomásokról, a szerző újabb műveinek kiadásáról. Az illegális fénymásolás ezért végül is azt eredményezi, hogy ritkulnak és drágulnak az utánnyomások és kevesebb új kotta jelenik meg. Hosszú távon az is rosszul jár, aki pillanatnyi hasznot remélt az „ingyen másolt” kottából…

Köszönjük, hogy tiszteletben tartja a szerzők jogait, és nagyra becsüljük együttműködését, ami lehetővé teszi a kottakiadás fennmaradását, fejlődését, a kiadványok árának elfogadható szinten tartását.