Hírek

 

A 20. század két meghatározó magyar zeneszerzőjének, Bartók Bélának és Kodály Zoltánnak immár az összes kórusműve új, bővített és gondosan javított kiadásban érhető el. Az új kiadás több olyan művet, illetve műváltozatot tartalmaz, amely még nem jelent meg nyomtatásban. A kiadványok egységes elvek alapján szerkesztett, jól olvasható kottagrafikával, valamint informatív elő-, illetve utószóval jelentek meg.

A Bartók-művek új kiadása a budapesti Bartók Archívumban szerkesztett kritikai összkiadás alapján készült, tartalmazza az énekszövegek magyar és angol fordítását, és részletes tájékoztatást nyújt a művek előadási kérdéseiről és forrásairól.

Kodály kórusműveit a budapesti Kodály Archívumban fellelhető valamennyi forrás ismeretében a zeneszerző kórusműveinek egyik legjobb ismerője és tolmácsolója, Erdei Péter adta közre.

Mindkét zeneszerző kóruséletműve három kötetben jelent meg: vegyeskarok, gyermek- és nőikarok, férfikarok. A kötetek puhafedeles és exkluzív kivitelű, vászonborítású, arany vésettel ellátott változatban is kaphatók. A három vászonborítású kötet kedvezményes áron együtt, díszdobozban is megvásárolható.

A kötetekben található művek egyenként, lapkottaként is megrendelhetők.

Bartók összes kórusműve emellett természetesen elérhető az Összkiadásban is, egyetlen, nagyméretű kötetben, részletes kísérő tanulmányokkal és kritikai jegyzetekkel.

Annak is érdemes megvennie az új kiadványokat, akinek megvannak e művek régebbi kiadásai, hiszen az új kiadás a megbízhatóbb kottaszövegen túl rengeteg új tartalmat is nyújt a karnagyoknak, kórusénekeseknek és zenebarátoknak.

Bővebben

Kiadónk együttműködési programot kezdeményezett a zeneoktatási intézmények felé, amelyhez immár több tucatnyi zeneiskola csatlakozott.

Célunk, hogy felhívjuk a tanárok, a szülők és a tanulók figyelmét a jó minőségű, jogtiszta és eredeti kottából való tanulás és előadás értékeire. Fontos, hogy korszerű és megfizethető lehetőségeket teremtsünk eredeti nyomtatott és digitális kiadványok beszerzésére. További kiemelt célunk, hogy a zenetanárokkal együtt gondolkodva alakítsuk a jövő tananyagait és azok elérési formáit.

Köszönjük mindazok értékteremtő munkáját, akik már együtt dolgoznak velünk mindezekért, és várjuk sorainkba a többieket is!

Áriapanoráma

2024. augusztus 9.

Az Áriapanoráma válogatott áriákat tartalmaz 17-19. századi operákból, operettekből és oratorikus művekből, eredeti nyelven, a kezdő és középhaladó szintű magánének-oktatás számára. Valamennyi áriához új, könnyen játszható zongorakíséret készült, néhányhoz recitativo-részlet is tartozik.

A kiadvány része a zongorakíséretek és a korhű hangszereken megszólaló zenekari kíséretek professzionális hangfelvétele.

Új sorozatunkban a 16-19. század billentyűs zenéjében kalauzoljuk el a zongorázni, valamint a csembalón és más régi billentyűs hangszereken játszani tanulókat. Valamennyi kötet egy-egy nemzet vagy régió ismert és kevésbé ismert zeneszerzőinek darabjait tartalmazza.

Célunk a billentyűs játékosok repertoárjának és stílusismeretének bővítése, szép darabok, jellemző műfajok bemutatása - eredeti források alapján. Közreadásunk megtartja a szerzői kéziratok, illetve a korabeli kiadások előadási jeleit.

Kodály Zoltán több mint 130 a cappella kórusművével a modern magyar kórusirodalom megteremtője.

A gyermek- és nőikarok jelen, bővített és átdolgozott kiadása 59 kompozíciót tartalmaz, melyek közül három a korábbi kiadásokban nem jelent meg. Az egyneműkarok mind ez idáig legteljesebb és leghitelesebb szövegű kiadása új, egységes elvek alapján szerkesztett, jól olvasható és igényes megjelenésű kottagrafikával, valamint informatív utószóval jelenik meg.

A kötet papírborítású és vászonkötésű kiadásban is kapható.

Vonósegyüttesek kincsestára sorozat különböző vonósegyüttesekben való zenéléshez kínál gondosan válogatott és nehézségi fokok szerint kötetekbe rendezett eredeti műveket és átiratokat a reneszánsztól a 20. századig. 

  • Alapfok: kezdőknek, jellemzően három hegedűre és gordonkára, illetve gyermek-vonószenekarra (kizárólag az első fekvésben).
  • Középfok: középhaladóknak, jellemzően három hegedűre és gordonkára vagy vonósnégyesre, illetve ifjúsági vonószenekarra.
  • Felsőfok: haladóknak, jellemzően vonósnégyesre és - nagybőgővel kiegészítve - vonósötösre, illetve vonószenekarra.

A kiadványok nyomtatott és digitális kiadásban is megjelennek. A nyomtatott kiadás partitúrát és minden szólamból egy példányt tartalmaz. Zenekari előadáshoz további nyomtatott szólamok külön rendelhetők. A digitális kiadás képernyőn tekinthető meg, és a szólamok A/4 méretű PDF-file-ként le is tölthetők. A digitális kiadás a nyomtatott kiadásban található egyedi kóddal ingyenesen érhető el.

A művek korábban a Leggiero és Leggierissimo kottasorozatokban jelentek meg.

Megjelent a Bartók-összkiadás hat vonósnégyest tartalmazó kötetpárjának második kötete is. Az 1. és 2. Bartók-vonósnégyes pedig – az összkiadáson alapuló – különféle praktikus kiadványok formájában is forgalomba került: kispartitúraként és szólamanyagként is megvásárolhatják.

Bartók hat vonósnégyese a műfaj irodalmának csúcsteljesítményei közé tartozik, e művek a 20. századi zene klasszikus alkotásai. A Bartók-összkiadás 29. kötete a hat kvartett partitúráját új, kritikai kiadásban közli. A közreadáshoz tartozó kritikai kommentár az összkiadás 30. kötetében jelent meg.

Bartók Béla: 1–6. vonósnégyes (összkiadáskötet)
Bartók Béla: 1–6. vonósnégyes – Kritikai megjegyzések (összkiadáskötet)

Bartók Béla: 1. vonósnégyes, op. 7 – kispartitúra (Urtext kiadás)
Bartók Béla: 1. vonósnégyes, op. 7 – szólamok (Urtext kiadás)
Bartók Béla: 2. vonósnégyes, op. 17 – kispartitúra (Urtext kiadás)
Bartók Béla: 2. vonósnégyes, op. 17 – szólamok (Urtext kiadás)

A kiadványok az Editio Musica Budapest Zeneműkiadó, valamint a müncheni G. Henle Verlag közös kiadásaként jelentek meg.

Az Új Liszt-Összkiadás III. sorozatában négykezes és kétzongorás Liszt-zongoraművek jelennek meg.

A most induló III. sorozat 1. kötetében egy fogalmazvány mellett Schubert Wanderer-fantáziájának Liszt-féle kétzongorás átirata jelenik meg.

A kötetet részletes előszó, kézirat-fakszimilék és angol nyelvű kritikai jegyzetapparátus teszi teljessé. 

Az Új Liszt-Összkiadás keretében eddig elindult sorozatok:
I. sorozat: Szólózongoraművek (18 kötet),
II. sorozat: Szabad átdolgozások és átiratok zongorára (24 kötet),
Pótkötetek az I. és II. sorozathoz (16 kötet),
III. sorozat: Művek és átdolgozások zongorára négy kézre és két zongorára (eddig 1 kötet),
IX. sorozat: Vokális művek zenekarral vagy több hangszerrel (eddig 1 kötet). 

A Liszt-kiadványcsaládot korszerű különnyomatok, valamint praktikus, előadói igényeket szolgáló – szürke, kartonált – kiadványváltozatok teszik teljessé.

Zeneszerzők szóban és írásban – Dokumentumok a 20. századi magyar zene történetéhez címmel új forrásközlő sorozatot indított kiadónk és a Zenetudományi Intézet.

Az első kötet Ránki György (1907–1992) zeneszerző, a Pomádé király új ruhája című opera, az Egy szerelem három éjszakája című musical és a Körhinta című film komponistája válogatott írásait tartalmazza.

Jelen kötet a zeneszerző közel száz írását és nyilatkozatát adja közre. Ezek között egyaránt található zenetörténeti témájú rádió-előadás, külföldi utazásokról írt beszámoló, a zeneszerzői pályára visszatekintő önvallomás, levél, sőt sokszor csipkelődő humorral megírt költemény is.

2023. január 1-től az Editio Musica Budapest Zeneműkiadó a kizárólagos forgalmazója a Hal Leonard Europe saját kiadású katalógusainak Magyarországon, Szlovákiában és Romániában.

A HLE kínálatában olyan jól ismert komoly- és könnyűzenei kottakiadók kiadványai szerepelnek, mint pl. a Ricordi, Durand, Salabert, Leduc, Shirmer, Music Sales, Hal Leonard, De Haske, Berklee Press, Wise Music.

A HLE-vel kötött kottaterjesztési megállapodásnak köszönhetően a hazai vásárlók jóval nagyobb választékból és egyszerűbben vásárolhatnak a jövőben.

Gerendás Péter gazdag dalterméséből először jelent meg nyomtatásban és digitális kiadásban egy kötetnyi válogatás 30 darabbal.

A művész páratlan humorral és öniróniával, ugyanakkor együttérzéssel és kedvességgel reflektál korunk jelenségeire, emlékezik vissza a múltra, vagy egyszerűen hangot ad egy érzésnek. A lírai és latin dallamok, a swing és jazz hangulatvilág egyaránt sajátja, melyek mindegyikére találni példát ebben a gyűjteményben is.

A dalokat egyszólamban, akkordjelzéssel ellátva, a szerző által énekelt felépítés szerint kidolgozott formában közöljük.

Bartók a Vatikánban

2022. április 26.

Nagy öröm számunkra, hogy kottakiadványaink protokollajándékként is feltűnnek a nyilvánosságban.

A Bartók-összkiadás egyik kötetét adta a magyar miniszterelnök Ferenc pápának, más ajándékok mellett. A kiadónk, valamint a müncheni Henle Verlag által megjelentetett kötet az amerikai években komponált nagyzenekari Concertót tartalmazza. Orbán Viktor 2022. április 21-én tett látogatást a Vatikánban. „Minthogy a magyar nyelvet rajtunk kívül kevesen beszélik, ezért magyar zenét hoztam ajándékba” – fogalmazott a kormányfő.

Bartók-összkiadás indulását 2015-ben jelentette be cégünk. A tervek szerint 48 kötetben jelenik meg a teljes életmű. A kiadványok a legmagasabb tudományos igénnyel készülnek, ugyanakkor a kottafőszövegek a gyakorló muzsikálást szeretnék szolgálni.

E darabok megírására a Corridor Quartet (Lakatos György, Duffek Mihály, Stefán Zsófia, Tóth Sára Rebeka) nyitott zenei világa és mesés hangzása ihlette meg a zeneszerzőt.

A fagottharmóniák színeit még jobban kiemeli a hozzájuk csatlakozó basszus (nagybőgő) és a felettük szárnyaló ének vagy fuvola.

A Corridoors című lemezről szóló kritika úgy fogalmaz: ''Fülbemászó, de modern; modern, de mégis fülbemászó. Megfűszerezve - a fagottok hangzása által - egyfajta mesebeli hangulattal, amolyan 'Gyűrűk Ura feeling'-gel.'' (jazzma.hu, Gáspár Károly)

A Corridor Quartet neve olyan folyosóra utal, amely átvezeti a hallgatót a különböző évszázadok, stílusok és műfajok között. Összeköt, áthidal, és számos ajtó nyílik róla: klasszikus, modern és népi, jazz és rock.

Csuhaj-Barna Tibor jazzbőgő előadóművész, zeneszerző, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem docense (DLA). Az elmúlt 30 évben a magyar jazzélet aktív előadója, számos lemez szerzője és közreműködője. Írt zenét színházaknak, énekkaroknak, valamint jazzformációknak a duótól a big bandig.

Új zenekari kölcsönanyag jelent meg Bartók Béla legnépszerűbb zenekari művéből, a Concertóból, melyet a zeneszerző 1943-ben az Amerikai Egyesült Államokban komponált. A Concerto az első zenekari anyag, amely az Editio Musica Budapest Zeneműkiadó és a müncheni G. Henle Verlag kiadásában megjelenő Bartók Béla Zeneműveinek Kritikai Összkiadása nyomán készült. (A partitúrát tartalmazó összkiadáskötet és a mű Henle-féle kispartitúrája is megvásárolható.)

A közreadás az első kiadás, a teljes kompozíciós forrásanyag, valamint a Bartók életében készült hangfelvételek kritikai értékelése alapján készült. A zenekari szólamok elkészítésekor nagy gondot fordítottunk a kottaszöveg pontosságára, a jó olvashatóságra, a megfelelő segédszólamokra (az ún. „végszavakra”) és az ideális lapozhatóságra. A szólamokat a Bartók-játékban különlegesen jártas Nemzeti Filharmonikus Zenekar tagjai tesztelték. Mind a vezénylőpartitúra, mind a szólamok nagy formátumban (25×32,5 cm), kiváló minőségű papíron készültek.

Egy garnitúra két vezénylőpartitúrát, 9-8-7-6-5 db vonósszólamot, 4 db ütőszólamot, a többi szólamból pedig 1-1 db-ot tartalmaz. A zenekari anyag a Universal Music Publishing Editio Musica Budapesttől kölcsönözhető.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Örömmel adunk hírt új kiadványokról, akciókról.

Csatlakozzon

a zeneoktatás iránt érdeklődők és a zenerajongók közösségéhez!