Fúvószenekari hírek

Dubrovay László (*1943) egyik legkorábbi fúvószenekari alkotása az 1993-ban komponált Berregő polka, melyben a műfajban eddig még kiaknázatlan, speciális hangszínek és effektusok használatával aratott osztatlan sikert.

Már a cím is jelzi, hogy a műben a rézfúvós hangszerek sok esetben különleges megszólaltatásának meghökkentő pillanatait és a klasszikus zenei értékeket egyaránt megtalálhatjuk. A frappáns karakterdarab minden pillanatát érdekessé teszi az oszlopszerű, távoli felhangokkal dúsított harmóniák és a horizontális dallamalkotás kitűnő egyensúlya.

A Berregő polka előadása remek lehetőség a klasszikus dallamok és az újszerű hangszerkezelés kontrasztjának segítségével eljuttatni a közönséghez a 20-21. századi zene üzenetét, értékeit.

After Mozart

2023. május 4.

Dubrovay László 2006-ban, Mozart születésének 250. évfordulójára írt alkotása egy 21. századi zeneszerző tisztelgése a zeneirodalom egyik legnagyobb géniusza előtt, amelyben eredeti ötletekkel építi tovább a Figaro házassága című opera egyik legismertebb dallamát (olaszul: ''Non piu andrai farfallone amoroso'', magyarul: ''Most pedig vége a szép időknek'').

Az ária témájára írt variációk sorában a zeneszerző különleges hangszereket, hangszercsoportokat von be, és maximálisan kihasználja azok technikai lehetőségeit, miközben a tőle megszokott tökéletes arányokat és sajátos zeneszerzői hangvételt ezúttal kivételesen nagy zenekari apparátuson valósítja meg.

A mű alkalmas a különféle zenei korszakok közötti átjárhatóság érzékeltetésére, de éppen így megszólaltatható egy ünnepi, tematikus hangversenyen is.

Dubrovay: Ünnepi zene

2023. március 8.

A szerző 80. születésnapja alkalmából jelent meg az "Ünnepi zene" című műve.

A címének megfelelően ünnepi hangulatú mű 2000-ben született meg fúvószenekari hangszerelésben, melyet később a szerző szimfonikus zenekarra is átírt.

Ebben az alkotásában Dubrovay László (*1943) szakít a tőle megszokott, sajátos fúvószenekari hatásokkal; inkább a szekundsúrlódásokkal és távoli felhangokkal sűrített, élénk rezgések kerülnek előtérbe. A hangzást az akár sorozatosan is megjelenő díszítő trillák, a magas regiszterekben megszólaló, vibráló súrlódások színezik. Az előadást a tér jobb- és baloldalán elhelyezhető külső trombiták teszik még különlegesebbé. A trombiták, illetve a szárnykürtök összesen tíz szólamra oszthatók, így az előadás akár önálló együttessel, akár összevont zenekarokkal, nagyszabású fesztiválok zárásaként szokásos előadásban is megszólaltatható.

Ez a kompozíció remek választás lehet ünnepi hangversenyekre, hiszen egyszerre nagyszabású, újszerű és az előadói tér szabad kialakítása által különleges alkotás.

A Concert Band sorozatban két új fúvószenekari mű jelent meg Balázs Árpádtól.

A Kuruc képek tárogatóra vagy szopránszaxofonra és koncert-fúvószenekarra című mű zenei alapanyagaként a Rákóczi-szabadságharc korából származó dallamokat használ a zeneszerző.

A Rapszódia cimbalomra vagy marimbára és koncert-fúvószenekarra a Liszt Ferenc által létrehozott egytételes szerkezetet követi. Szenvedélyesen érzelmes, színekben és karakterekben gazdag, lírai zenekari alkotás, melynek ott a helye az igényes zenét játszó fúvószenekarok repertoárjában.

A műveket a Universal Music Publishing Editio Musica Budapest adta ki. A Concert Band sorozat többi kiadványához hasonlóan a partitúra szólamanyaggal együtt és anélkül is megjelent.

A Concert Band sorozatban két új fúvószenekari mű jelent meg Balázs Árpádtól. 

Balázs Árpád: Kuruc képek
tárogatóra vagy szopránszaxofonra

és koncert-fúvószenekarra
Zenei alapanyagként a Rákóczi-szabadságharc korából származó dallamokat használ a zeneszerző.

Balázs Árpád: Rapszódia
cimbalomra vagy marimbára

és koncert-fúvószenekarra
A Rapszódia a Liszt Ferenc által létrehozott egytételes szerkezetet követi. Szenvedélyesen érzelmes, színekben és karakterekben gazdag, lírai zenekari alkotás, melynek ott a helye az igényes zenét játszó fúvószenekarok repertoárjában. 

Kiadó: Universal Music Publishing Editio Musica Budapest 

A Concert Band sorozat többi kiadványához hasonlóan a partitúra szólamanyaggal együtt és anélkül is megjelent.

"A magyar műzenében a népzene gazdag anyaga mellett szerényebb szerepet játszanak az írásban rögzített régi táncok és dallamok. E mű komponálására olyan 17. századi táncok ösztönöztek, amelyeket névtelen műkedvelők készítettek meglehetősen egyszerű formában. A legtöbbet a 14. és 18. század között használatos tabulatúrákban jegyezték le. E zene iránt a negyvenes években kezdtem érdeklődni. Úgy elbűvöltek, hogy elhatároztam: életre keltem őket. A kis nyolctaktusos táncokat triószerűen, rondó-formává kiegészítve fűztem össze. A korai barokk harmóniavilágból és ellenpontból kiindulva a "provinciális" magyar barokk feltámasztását kíséreltem meg." (Farkas Ferenc)
Az európai zenei hagyomány értékes részét jelenti az a 16-17. században felvirágzó magyar vagy magyaros tánczene, amelyet összefoglaló néven ungarescaként szokás említeni. Győrffy István 2007-2010 között komponált, jellegzetesen magyar hangvételű műve ennek a hagyománynak a kései folytatója. Bővebben...

Kockásfülű muzsika

2014. március 4.
Közel száz ország televíziónézői találkozhattak már Balázs Árpád szívet melengető dallamaival. A kockásfülű nyúl című rajzfilmsorozatban nincs párbeszéd, nincs szöveg: a zene mesél a kockásfülű főhős és társai kedves és szórakoztató kalandjairól. Balázs átfogalmazta, továbbgondolta a jól ismert melódiákat, így kerekedett ki ez a héttételes ''mese-szimfónia'', melyben - Prokofjev művével, a Péter és a farkassal ellentétben - nincs narrátor, maguk a hangszerek a mesemondók. A zeneszerző e művében is színesen, változatosan társította egymással a hangszercsoportokat, jó érzékkel váltakoztatva a szólisztikus, a kamarazenei és a zenekari faktúrákat.

A mű I., II., IV. és VII. tétele egy önállóan is előadható ''kis szvitet'' alkot, amelynek előadására - négyperces időtartama és könnyebb játszhatósága folytán - a szerényebb lehetőségekkel rendelkező együttesek is sikerrel vállalkozhatnak. A rajzfilmsorozat zenéjének legismertebb részei, a főcím- és a záró zene mindkét változatban szerepel.

Magyar rondó

2012. december 18.

Csupa derű, csupa jókedv muzsika Balázs Árpád Magyar rondója; biztos kézzel formált, nagy szakmai tudással felépített mű.

Szerkezete világos: a rondótéma kétszeri visszatérése öttagú formát képez. A két epizód egymástól eltérő karakterű. Az első játékosan kergetődző, egyre sűrűbb szövetű imitációkból áll, a második a dudanóták hangulatát idézi. Ez utóbbiban a középszólamokban egyenletesen, negyed-értékekben mozgó dallam felett fut a magasba egy pasztell színű, fafúvós hangfelhő, miközben a félhangonként lépegető mély rézfúvók lefelé tágítják a hangzást. Bravúros kompozíciós megoldás! A rondótéma a visszatérései során mind gazdagabb köntösben jelenik meg; különösen a fafúvók tizenhatodokban gyöngyöző anyaga teszi egyre díszesebbé.

A Fúvószenekarok és Együttesek Magyarországi és Közép-Kelet-Európai Szövetsége WASBE-Tagszervezet 2012. június 21-24. között Szerbiában, Nagybecskereken négy kategóriában hirdet meg nemzetközi fúvószenekari versenyt. Az együttesek nemzetközi zsűri előtt mérettethetnek meg és szerezhetnek nélkülözhetetlen szakmai tapasztalatot a további fejlődésük, szakmai kiteljesedésük megalapozására.

További információ: info­@­wasbeeasteurope.hu

Újra megjelent Marosi László "Két évszázad katonazenéje Magyarországon" című képekkel és kottapéldákkal illusztrált könyve. A mű a magyarországi katonazene történetét és a kor katonakarmestereit mutatja be 1741-től 1945-ig.

Bővebben...

Nyári kottaújdonságok

2011. június 24.
Korszerű hangszereléssel, új kiadásban jelent meg Balázs Árpád Négy kép című műve. Újra kaphatók Hidas Frigyes népszerű Népdal-szvitjei is.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Örömmel adunk hírt új kiadványokról, akciókról.

Csatlakozzon

a zeneoktatás iránt érdeklődők és a zenerajongók közösségéhez!