A zeneművek útja a szerzőtől az előadóig

A zeneműkiadó feladata a szerzők zenei gondolatait az előadók számára megfelelően olvasható, inspiráló és jól használható formába önteni; gondoskodni a művek megismertetéséről, terjesztéséről és jogszerű felhasználásáról. Háromnegyed évszázados tapasztalattal a hátunk mögött hozzáértéssel, elkötelezetten és lelkesen végezzük ezt a megtisztelő munkát.

Köszönjük a zeneszerzőknek és zenepedagógusoknak, hogy ránk bízzák műveik gondozását.

Szőllősy András

Szőllősy András Erdélyben, a magyar–német–román kultúrájú Szászvárosban született 1921. február 27-én. Családja 1926-ban Kolozsvárra költözött. Itt tanult később zenét Csipkés Ilonánál, és itt érettségizett a Református Kollégiumban. 1939-ben Budapestre költözött. Zeneszerzést tanult a Zeneakadémián Kodálynál, rövid ideig Siklós Albertnél, végül Viski Jánosnál; majd 1947–48-ban a Római Santa Cecilia Akadémián Goffredo Petrassi mesterosztályába járt. Művészi tanulmányaival párhuzamosan magyar–francia szakos Eötvös-kollégistaként bölcsészdoktori címet szerzett a Pázmány Péter Tudományegyetemen.

1939 és 1998 között félszáz esszét, tanulmányt publikált, könyvet írt Kodályról és Honeggerről, kiadta Bartók és Kodály írásait, készített egy átfogó Bartók-bibliográfiát, és 1956-ban megjelentette Bartók műveinek első átfogó jegyzékét. A Bartók művei melletti ún. „Sz.”-szám erre hivatkozik.

Saját zenei nyelvére aránylag későn talált rá, igényessége, kérlelhetetlen minőségérzéke biztosan közrejátszott abban, hogy a 16 vonósra írt 1968-as III. Concerto előtti időkből alig tartott meg művet. Szőllősy a III. Concertóval az UNESCO 1970-es Nemzetközi Rostrumán elnyerte az Év Zeneszerzője címet, ismertté vált mindenütt, és a következő két évtizedben sorra mutatták be az életmű egyik súlypontját képviselő zenekari műveket, a kórusokat, a szóló- és kamaraműveket; nem egyet közülük európai vagy amerikai megrendelő felkérésére. A kamaraegyüttesekre írt megrendítő késői darabok – az Elegia, a Máté Ákos emlékére írt Passacaglia és a Kroó György-emlékdarab: az Addio –, csakúgy, mint az egyetlen zongoradarab: a Paesaggio con morti [Tájkép halottakkal] alkotják az életmű másik, letisztult pillérét.

Számszerűen kicsi ez az életmű; Szőllősy igényességét szokták azzal jellemezni, hogy ő csakis a jó műveit írta meg. (Ugyanakkor ezek – a „maradandók” – mellett 1954 és 1977 között több mint hatvan kitűnő film-, színpadi és rádiójáték-zene is elkészült a zeneszerző műhelyében.)

Szőllősy 1950-től nyugdíjba vonulásáig zenetörténet- és zeneelmélet-tanárként működött a budapesti Zeneakadémián. 1971-ben Erkel-díjat, 1985-ben Kossuth-díjat, 1986-ban BartókPásztory-díjat kapott. 1987-ben a francia állam a Becsületrend parancsnoki fokozatával tüntette ki.
2007. december 7-én halt meg Budapesten.
Vegyes kamara quartett
1.200 Ft
Kórus - Egyneműkar a cappella
350 Ft
Kórus - Vegyeskar és kíséret
600 Ft
Énekegyüttes
1.450 Ft
Trombita és zongora
1.500 Ft
Vonószenekar
1.500 Ft
Énekegyüttes
1.800 Ft
Énekes kamarazene
950 Ft
Rézfúvós quartett
1.800 Ft
Zenekar
2.000 Ft
Zongora négykezes
950 Ft
Ének és zongora
1.500 Ft
Fuvola és zongora
1.600 Ft
Zenekar
1.800 Ft
Rézfúvós szeptett
1.500 Ft
Kórus - Vegyeskar a cappella
350 Ft

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Örömmel adunk hírt új kiadványokról, akciókról.

Csatlakozzon

a zeneoktatás iránt érdeklődők és a zenerajongók közösségéhez!